Odrębna ewidencja pomocnicza w wyodrębnieniu kosztów w zakresie prac B+R
DANE | Przepisy nie określają formy ani minimalnych wymagań dla ewidencji rachunkowej służącej do wyodrębnienia wydatków związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Musi ona tylko umożliwiać jednoznaczne określenie kosztów kwalifikowanych.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 stycznia 2019 r. (0111-KDIB1-3.4010.578.2018.1.AN).
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji oraz sprzedaży sprzętu AGD, tj. lodówek i pralek. Uzyskuje od innych podmiotów technologie produkcji oraz specyfikacje wyrobów, jednak samodzielnie prowadzi prace badawcze (B+R). Przedmiotowe prace dotyczą planowania produkcji, poszczególnych produktów oraz procesów produkcyjnych. Spółka dokonuje ich ulepszeń oraz usprawnień, w zakresie mającym wpływ na takie czynniki jak kosztochłonność, efektywność procesów, parametry użytkowe produktów itp. W związku z pracami B+R spółka ponosi koszty, w szczególności koszty pracy pracowników, koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP), koszty zużycia materiałów i wytworzenia wyrobów gotowych wykorzystywanych do badań oraz koszty usług obcych. Pomimo złożonej struktury organizacyjnej możliwe jest wyróżnienie w niej m.in. osób zatrudnionych w celu prowadzenia prac B+R. Wnioskodawca wskazał przy tym, że jego pracownicy realizują zarówno prace o charakterze B+R,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta